Začetno srečanje opismenjevanja odraslih oseb po Braillu

Dne 05.07.2016 smo se v prostorih našega društva zbrali, da bi začeli s tečajem opismenjevanja v brajici. Delavnice se je udeležila članica, ki brajico aktivno uporablja, članica, ki jo pozna, a je ne bere, ter trije člani, ki niso aktivni uporabniki brajice. Prav tako se nam je pridružila vodja skupine za samopoč in prostovoljka, ki je v delavnicah sodelovala že večkrat. Najprej smo se pogovorili, kako izgleda brajeva celica, kako so v njej porazdeljene 'pike' in kako se posamezna imenuje, ter kako se potem pike v pravilnem vrstnem redu 'prenesejo' na brajev pisalni stroj. V jajčno škatlo smo 'zapisali' posamezne črke in sestavljali imena. Ob pisanju nam je Blanka zaupala kakšno svojo prigodo, izpostavili sva nekaj zanimivosti in povedali, kako poteka učenje brajice. S pomočjo jajčne škatle smo zapisali ime ene od udeleženk delavnice in se preizkusili v pisanju na brajev pisalni stroj. Vsak udeleženec je s pomočjo brajevega stroja zapisal svoje ime, ki smo ga pozneje tudi izrezali in si ga je lahko odnesel domov. Ogledali smo si tudi knjige, zapisane v brajici, z Blanko pa sva jim predstavili, kako izgleda, ko prepišejo knjigo iz črnega tiska v brajevo pisavo. Pri tem je Blanka, kot zanimivost izpostavila dejstvo, da je knjiga Karla May-a – Vinetou, v brajici sestavljena iz 40 zvezkov. Ob koncu delavnice smo tipno opremili indukcijsko kuhalno ploščo in označbe preverili tako, da smo si, kot nagrado za pridno delo, pripravili palačinke.

Barbara Erjavec, prof. tiflopedagogike